Aalborg Kommune Sundheds- og Kulturforvaltningen

Kristina Thitgaard Poulsen
Konsulent og røgkoordinator i sundhedstrategisk team
Mail: Kristina.thitgaard@aalborg.dk
Telefon. 99311978 eller 25201978

Børns Vilkår

Sofie Birch
Politisk konsulent
Mail: Sb@bornsvilkar.dk

Børnerådet

Anna Eistrup
Presseansvarlig
Mail: Aei@brd.dk
Telefon: 33783304

Danske Regioner

Torsten Ellermann Eriksen
Presserådgiver
Mail: Tee@regioner.dk
Telefonl: 40202057

Dansk Sygeplejeråd

Dina Schrøder
Konsulent
Mail: DinaSchroder@dsr.dk
Telefon: 46954152 eller 6195 6567

Esbjerg Kommune

Sidsel Hansen
Konsulent i Sundhed & Omsorg og Projekt & Udvikling
Mail: sih6@esbjergkommune.dk
Telefon: 76163241

Hjerteforeningen

Simon Rask
Chefkonsulent i forebyggelsesafdelingen
Mail: Srask@hjerteforeningen.dk
Telefon: 33670008 eller 30 92 89 01

Just Human

Ida Enghave
Direktør i Just Human
Mail: Ie@justhuman.dk
Telefon: 24857475

Kommunernes Landsforening

Anne Hagen Nielsen
Konsulent hos Center for Social og Sundhed
Mail: Aen@kl.dk
Telefon: 33703720

Line Oxholm Thomsen
Pressekonsulent hos Center for Social og Sundhed
Mail: Lnt@kl.dk
Telefon: 33703536

Københavns Kommune

Birgitte Finnemann Bruun
Kommunikationskonsulent
Mail: Fp95@suf.kk.dk
Telefon: 21347444

Susanne Juul Rohmann
Specialkonsulent og projektleder for Røgfri Skoletid
Mail: Ya24@suf.kk.dk
Telefon: 51625887

Lungeforeningen

Birgitte Skøtt Lenstrup
PR- og kommunikationschef
Mail: Bsl@lunge.dk
Telefon: 38 76 00 37 eller 22 56 65 15

Odense Kommune

Anette Stensgaard
Projektleder hos Odense Kommune
Mail: Aste@odense.dk
Telefon: 30304927

Mira Borggreen
Presserådgiver 
Mail: Mibor@odense.dk

Randers Kommune

Marie Have Qvist
Journalist og kommunikationsmedarbejder
Mail: Marie.Have.Qvist@randers.dk
Telefon: 89151503 eller 51141503

Strøm (Strøm Festival)

Maja Kring Schjørring 
Sekretariatsleder
Tlf: 27216761
Mail: maja@stromcph.dk



Middelfart Produktionsskole

Julie Krarup
Forstander
Mail: Julie@midpro.dk
Telefon: 88325989 eller 21263658

SOSU C

Gitte Brodersen
Uddannelseschef
Mail: Gitte.brodersen@sosuc.dk
Telefon: 22797410

 

 

SUNDskolen

Tina Huge Larsen
SFO leder
Mail: Tih@guldborgsund.dk
Telefon: 25182249 eller 22528343

Apotekterforeningen

Peter Starup
Pressekonsulent
Mobil: 26 77 25 99
Mail: pst@apotekerforeningen.dk

Lægeforeningen

Mette Ebdrup
Kommunikationschef
Mobil: 21313344
Mail: meb@dadl.dk

Sundheds- og Ældreministeriet

Claus Bøggild
Presse
clab@sum.dk
Tlf. nr. 22828437

 

 

Diabetesforeningen

Jacob Gyldenløve Aaen 
Presseansvarlig
Mail: jga@diabetes.dk
 

Sundhedsstyrelsen

Tina Guldmann Gustavsen
Presserådgiver
Tlf: 93590158
Mail: tggu@sst.dk

Statens Institut for Folkesundhed

Birgitte Hornhaver
Pressechef
Tlf. 65507711
Mail: biho@si-folkesundheder.dk  

Vidensråd for Forebyggelse

Pernille Bendtsen
Sekretariatschef
Tlf. 35448316
Mail: pbe.VVF@dadl.dk

Syddjurs Kommune

Marianne Ahrenkiel Søgaard
Sundhedskonsulent
Mail: Marh@syddjurs.dk 
Telefon: 51328216  

Gigtforeningen

Kirsten Palmer
Presseansvarlig
Mail: Kpalmer@gigtforeningen.dk
Telefon: 39778047 eller 51439745

Act on it

Frida Paustian og Thomas Milton
Mail: info@act-on-it.dk
Telefon: +45 28402890

New Nordic Youth - Efterskolen for Iværksætteri

Jane Holstein
Skoleleder
Mail: newnordicyouth@gmail.com
Telefon: 25142590

Roskilde Kommune

Lise Hammershøj
Kommunikationskonsulent
Mail: liseh@roskilde.dk

Gladsaxe Kommune

Trine Wulff Larsen
Sundhedskoordinator
Mail: trwula@gladsaxe.dk 

Forskningscenter for forebyggelse og sundhed

Charlotta H. Pisinger
Forskningsoverlæge
E-mail charlotta.pisinger@regionh.dk  

Sundhedsminister Ellen Thrane Nørby

Rikke Skaarup Schjødt
Fuldmægtig
Direkte tlf. 7226 9535
Mail: rsc@sum.dk

Bornholms Regionskommune

Gunilla Hessellund
Konsulent til sundhedsfremme
E-mail: gunilla.hessellund@brk.dk

Odder Kommune

Ulla Salling
Chefkonsulent
E-mail: ulla.salling@odder.dk
Tlf.: 87 80 40 10

Lægevidenskabelige selskaber

Marie Pinholt Krabbe
Sekretariatschef
Tlf: 23 71 33 40
E-mail: mpk@dadl.dk

Norddjurs Kommune

Katrine Egholm
Sundhedsfaglig konsulent og rygestoprådgiver
Norddjurs Kommune
Tlf: 23 30 03 65
E-mail: ke@norddjurs.dk

Ringkøbing-Skjern Kommune

Ulla Svendsen
Leder Sundhedscenter Vest
Tlf: 30 94 77 90
E-mail: ulla.svendsen@rksk.dk

Lyngby-Taarbæk Kommune

Jeanette Nygaard Madsen
Sundheds- og sekretariatschef
Tlf. 51 63 11 60
Mail jenm@ltk.dk

Ballerup Kommune

Lasse Munkholm
Kommunikationskonsulent
Politisk Sekretariat
Mob: 4477 2629
E-mail: lamu@ballk.dk

Tandlægeforeningen

Charlotte Holst
Kommunikationskonsulent
Mob.: 26 82 18 24
E-mail: chh@tdl.dk